Szybka pożyczka od ręki przez Internet

Internauci coraz chętniej pożyczają sobie pieniądze. Wystartował właśnie kolejny portal łączący w pary osoby, które potrzebują gotówki, z jej posiadaczami zainteresowanymi korzystną inwestycją.
Obie strony mogą liczyć na warunki lepsze niż w banku, choć ci ostatni ponoszą pewne ryzyko. Smava.pl jest polską wersją serwisu, za pośrednictwem którego niemieccy internauci pożyczyli sobie w zeszłym roku 6 mln euro. Pożyczka społecznościowa przez Internet staje się coraz bardziej popularna również w Polsce.

Smava.pl dołącza do już istniejących polskich serwisów: Monetto.pl, Kokos.pl i Finansowo.pl. Wszystkie działają nie dłużej niż rok. Przypominają trochę internetowe serwisy aukcyjne, które pomagają sprzedającemu i kupującemu wzajemnie się odnaleźć i dogadać co do ceny. Zostawiają im samo dokonanie transakcji i pobierają niewielką prowizję za kojarzenie par.

Pozyskanie pieniędzy w takim serwisie ma być znacznie prostsze od zaciągnięcia w banku kredytu gotówkowego. – Jeżeli tylko znajdzie się chętny inwestor, czas od zarejestrowania się nowego użytkownika do otrzymania przez niego oczekiwanej pożyczki przez Internet zajmie mniej czasu niż droga z domu do banku i z powrotem – reklamuje prezes Smava Poland Przemysław Mościcki.

Internetowe pożyczanie społecznościowe ma też inną przewagę nad korzystaniem z usług tradycyjnych banków. W ubiegłym roku różnica między oprocentowaniem lokat a kredytów gotówkowych w Polsce wynosiła 18 proc. Tą różnicą mogą się podzielić pożyczkodawca i pożyczkobiorca: pierwszy zarobi więcej, niż zyskałby na lokacie, drugi dostanie pożyczkę taniej niż w banku.

Maksymalne oprocentowanie takiej pożyczki społecznościowej dyktuje ustawa antylichwiarska – wynosi obecnie 26 proc. Natomiast rzeczywista stawka zależy od porozumienia między stronami, i zwykle jest uzależniona od ryzyka. Im solidniejszy klient, tym niższe odsetki. Zostaje jeszcze niewielka prowizja dla portalu. Serwisy te utrzymują się właśnie z prowizji wynoszących od 0,1 do 1 proc. wartości udzielonego kredytu.

Minusem korzystania z usług serwisów pożyczkowych jest ryzyko związane z powierzaniem pieniędzy obcym osobom. Przecież nie dysponujemy takimi możliwościami weryfikacji jak banki.

Portale pożyczkowe udostępniają więc kilka dodatkowych narzędzi, dzięki którym pożyczkodawcy mogą przynajmniej oszacować ryzyko. Smava.pl chwali się zamówionym w Biurze Informacji Kredytowej algorytmem, oceniającym skłonność i zdolność klienta do spłaty na podstawie wypełnionej przez niego ankiety, którą firma weryfikuje.

Np. jednego z potencjalnych pożyczkobiorców system odrzucił m.in. na podstawie historii stron WWW, które odwiedzał. Wśród nich była strona Providenta, co mogło oznaczać, że nie dostał wcześniej kredytu w banku.

Konkurent Smavy serwis Kokos.pl opiera się na dobrze znanym np. z Allegro systemie nagradzania gwiazdkami użytkowników, którzy rzetelnie spłacali dotychczas zaciągnięte długi, i od dobrej historii klienta uzależnia maksymalną wysokość zaciągniętej pożyczki.

– By zminimalizować ryzyko, doradzamy naszym inwestorom dywersyfikowanie pożyczek pomiędzy dwadzieścia osób – mówi Przemysław Mościcki. W ostateczności wierzycielowi pozostaje skorzystanie z usług firmy windykacyjnej, z którą zresztą może go skontaktować portal.
Przedstawiciele portali pożyczkowych są przekonani, że klientów będzie dalej przybywać o kilkanaście procent miesięcznie.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów. Z drugiej strony zaufanie inwestorów do giełdy papierów wartościowych i do funduszy inwestycyjnych spadło i Polacy szukają nowych metod pomnażania kapitału, dających większe zyski niż lokata bankowa.

To szansa dla internetowych pożyczek. Pożyczka społecznościowa przez Internet stała się świetną alternatywą dla kredytów bankowych. Do listopada ubiegłego roku polscy internauci pożyczyli sobie nawzajem około 7,2 mln zł, z czego najwięcej przypadło na największy Kokos.pl. Teraz jest to już przeszło 10 mln.

Mimo wielkiej dynamiki trudno traktować pożyczki internetowe jako groźną konkurencję dla banków. Całe zadłużenie Polaków sięga już prawie 300 mld zł.

źródło: Polska The Times

Jakie jest Twoje zdanie na temat powyższego artykułu? Napisz swój komentarz.

Liczba komentarzy: 54 dla “Szybka pożyczka od ręki przez Internet”

 1. grazyna pisze:

  pilnie szukam pozyczki 10.000 na 12 miesiecy

 2. Miroslawa pisze:

  Pilnie szukam pożyczki 10000 zl na okres 3 lub 4lat.

 3. Miroslawa pisze:

  Witam,zwracam sie zprosba o udzielenie mi pożyczki w wysokości 12000zl na okres 2 lat.

 4. Miroslawa pisze:

  Witam,zwracam sie zprosba o udzielenie mi pożyczki w wysokości 12000zl na okres 2 lat. Mira

Potrzebujesz pożyczki? Opisz swoje oczekiwania: