Co to są pożyczki społecznościowe

Pożyczki społecznościowe to nowe zjawisko na polskim rynku finansowym. Na świecie znane jako social lending mają już swoją kilkuletnią historię, a od 2008 r. obecne wśród polskich Internautów.

Idea pożyczek społecznościowych polega na wzajemnym pożyczaniu pieniędzy pomiędzy prywatnymi osobami. To co odróżnia social lending od typowych pożyczek czy kredytów gotówkowych to brak udziału instytucji finansowych. Zamiast iść do banku lub innej instytucji finansowej potencjalni pożyczkobiorcy szukają kapitału na specjalnych portalach internetowych.

Warto w tym miejscu wspomnieć o bezpieczeństwie prywatnych pożyczek. Przede wszystkim sprowadza się ono do procesu weryfikacji, który polskie serwisy social lending wprowadziły w celu zapewnienia bezpiecznego inwestowania. Standardem dla nowo rejestrowanych użytkowników stał się wymóg przesłania przelewem symbolicznej kwoty z własnego rachunku bankowego. Operacja ma na celu potwierdzenie poprawności podanych danych osobowych. Dodatkowo możemy zostać poproszeni o przesłanie kopii dokumentów.

Innym wyznacznikiem bezpieczeństwa jest budowanie zaufania poprzez zdobywanie opinii i komentarzy od pożyczkodawców. Podobnie jak spłacając standardowe kredyty w banku, tworzymy własną historię kredytową.

Ze strony serwisów może nastąpić sprawdzenie danych użytkownika w Biurze Informacji Kredytowej, InfoMonitorze czy Krajowym Rejestrze Długów.

Osoba, która potrzebuje gotówki musi dokonać rejestracji na jednym z portalów pożyczek społecznych, po czym zamieszcza swoją „aukcję”, gdzie określa potrzeby finansowe i przeznaczenie wnioskowanej kwoty, czas spłaty i maksymalne oprocentowanie. Na zamieszczone ogłoszenie odpowiadają inni użytkownicy, którzy decydują się zainwestować swoje środki, stajać się pożyczkodawcami. Pożyczkodawcy określają wysokość kwoty i oczekiwane oprocentowanie. Zazwyczaj spotykamy się z sytuacją, w której dla jednego pożyczkobiorcy zgłasza się wielu pożyczkodawców gotowych pożyczyć swoje pieniądze. Pożyczkobiorca wnioskujący o 2 000 zł pożyczki, może otrzymać pełną kwotę np. od 20 pożyczkodawców, gdzie udział każdego z nich wynosi 100 zł. Dzięki temu pożyczkodawcy, którzy zamiast udzielić jednej osobie pożyczki w kwocie 2 000 zł zdecydują się na pożyczkę dla 20 pożyczkobiorców po 100 zł dla każdego, minimalizują swoje ryzyko inwestycyjne.

W przypadku, gdy kwota ofert przekracza wartość zapotrzebowania zgłoszonego przez pożyczkodawcę, następuje selekcja ofert wg kryterium wysokości oprocentowania. Wygrywają najkorzystniejsze oferty tzn. z najniższym oprocentowaniem.

Problem dla pożyczkodawców pojawia się w momencie, gdy osoba, której pożyczyliśmy pieniądze zalega ze spłatą. W zależności od serwisu stosowane są różne sposoby mające zmusić dłużnika do realizacji zobowiązania. Zaczynając od monitowania takich osób przez pracowników portali, kończąc na firmach windykacyjnych. Dla pożyczkodawców wprowadzono usługę ubezpieczenia pożyczki, dzięki czemu za niewielką opłatą można zminimalizować ryzyko transakcji.

W chwili obecnej tj. sierpień 2008 na polskim rynku funkcjonują trzy serwisy social lending: Finansowo.pl, Kokos.pl oraz Monetto.pl

Michał Wieleba
http://www.pozyczki-spolecznosciowe.pl

Liczba komentarzy: 5 dla “Co to są pożyczki społecznościowe”

 1. Sebastian pisze:

  potrzebuje pozyczki w wysokosci 50.000zl. pracuje lecz jestem w BIK-u. Nauczylem sie ze splacanie w terminie jest wazne lecz teraz jest juz za pozno bo mam duze problemy. PROSZE O POMOC

 2. Bernard pisze:

  Potrzebuję pożyczki w wysokości 5000zł.pracuję lecz jestem w BIK-u.Oddam w przeciągu 2do 3 lat PROSZĘ O POMOC.MÓJ TEL:661821481 PROSZĘ O POWAŻNE POTRAKTOWANIE MOJEGO PROBLEMU.

 3. Anna pisze:

  Witam,
  bardzo pilnie potrzebuje pożyczki w wysokości 2000 zł do spłaty w ratach (od 20 października). Pieniędzy potrzebuję na pokrycie zobowiązań wobec uczelni na której studiuję i jest to bardzo bardzo pilne, dlatego bardzo proszę o pomoc. Mój mail to : jovana_s@go2.pl

 4. zpol1 pisze:

  Szukam pożyczkodawcy kwoty 200tys na 2-4 lata na 11% rocznie . posiadam stałą pracę w renomowanej firmie ( do sprawdzenia) i wysokie wynagrodzenie. mogę zabezpieczyć płatność umową pod zastaw działek budowlanych . możliwa jest również częściowa spłata co miesiąc.posiadam wykształcenie prawnicze więc wszelkich naciągaczy proszę aby sobie kontakt ze mną darowali.nie wysyłam przedpłat na akty notarialne czy umowy.nie interesują mnie również pośrednicy.poważnie zainteresowanych proszę o kontakt na maila: zpol1@wp.pl

 5. Piotr pisze:

  Prowadzę firmę produkcyjną w branży metalowej. Utraciłem płynność finansową i zdolność kredytową. Interesuje mnie pożyczka w kwocie 500000 zł. na okres jednego roku. Zabezpieczeniem mogą być udziały w firmie.

Potrzebujesz pożyczki? Opisz swoje oczekiwania: